I runda ekstraklasy badmintona

EKSTRAKLASA BADMINTONA 2015/2016
W dniach 14-15.11.2015r. w Suwałkach odbyła się pierwsza runda polskiej ekstraklasy badmintona. Do sezonu 2015/2016 zgłosiło się tylko 5 zespołów (na Podlasiu powstała I liga z udziałem 4 zespołów z regionu oraz Litwy i Białorusi) i tak na prawdę, jak powiedział trener zespołu AZS AGH Kraków Krzysztof Hodur: „Proszę się nie obrażać, ekstraklasę stanowią dwa zespoły z Białegostoku i Suwałk, później długo, długo nic i dopiero my – pozostali, którzy z trudem, ale startują”. Już pierwsze mecze pokazały, że tak faktycznie jest. Zatem czekaliśmy spotkania pomiędzy faworytami, a ono zostało zaplanowane jako ostatni pojedynek tego turnieju. Prognoza była oczywista: gospodarz będzie „gryźć parkiet” i wygra to spotkanie 4:2. Białostocczanie chcieli sprawdzić kilka ustawień, które w ostatniej potyczce o złote medale mają zapewnić wygraną i detronizacje obecnych Mistrzów Polski z Suwałk.

A jak było na korcie?

Suwalczanin Adam Cwalina dwoił się i troił, aby utrudnić wygraną Hubalczykowi Adrianowi Dziółce. Po 22 minutach gospodarze przegrywali 0:1.
Gra pojedyncza kobiet dostarczyła niesamowitych emocji. Febby Angguni miała odnieść łatwe zwycięstwo z Alesią Zajtsevą. Pojedynek trwał 73 minuty i stał na znakomitym poziomie, chyba najlepszym na przestrzeni kilkunastu ostatnich lat w polskiej ekstraklasie. Indonezyjka z Suwałk wygrała pierwszego seta 21:16, w drugim przegrała 18:21, w trzecim już przegrywała 9:15, by doprowadzić do stanu 19:19. W tym momencie Zajtseva wygrała 20 lotkę i posiadała lotkę meczową. Ale Febby słaniająca się z ogromnego zmęczenia, otarła ręcznikiem spoconą twarz, popiła wody i z zagrania przeciwniczki, wyrównała na 20:20 oraz zdobyła także 21 punkt. Białorusinka z Białegostoku również z zagrania rywalki zdobyła punkcik i był remis 21:21. Jednak już dwie ostatnie akcje należały do gospodyni, która wygrała swój pojedynek także wyrównała mecz na szczycie na 1:1. Trzecia gra pojedyncza toczyła się pod dyktando indywidualnego Mistrza Polski, Hubalczyka Mateusza Dubowskiego, który swemu rywalowi Michałowi Sobolewskiemu dał wygrać łącznie tylko 14 lotek. Po tym spotkaniu Suwałki miały 1 wygraną, Białystok planowe 2.
Kolejne trzy gry podwójne miały swoją niezwykłą dramaturgię. Nikt nie wiedział do końca, która para zejdzie z kortu jako zwycięzcy. Adam Cwalina/Łukasz Moreń stoczyli 3-setowy, bardzo wyrównany pojedynek z Mateuszem Dubowskim/Michałem Rogalskim wygrywając 21:16, 18:21, 21:15. Stan meczu został wyrównany na 2:2. Febby Angguni/Kamila Augustyn w 3 setach wygrały z Karoliną Janowską/Edytą Tarasewicz 21:13, 19:21, 21:11 i Suwałki objęły prowadzenie 3:2. Ostatnia gra mieszana mogła doprowadzić do „złotego seta” i po pierwszym secie zaczęto już przygotowania. W świetnym spotkaniu Michał Łogosz/Kamila Augustyn po przegraniu gładko pierwszego seta 9:21 z Michałem Rogalskim/Alesią Zajtsevą w drugim zaczęli pokazywać swoje niesamowite taktyczno-techniczne możliwości i wygrali drugą partię 21:15. Para suwalska podtrzymała dobrą i niezwykle skuteczną dyspozycję w trzecim secie i ostateczne odprawili parę z Białegostoku z kwitkiem, wygrali 21:13 i całe spotkanie 4:2. No cóż, dwa łatwe zwycięstwa Hubalczyków i cztery 3-setowe niezwykle wyrównane, ale wygrane Suwalczan dają gwarancję na dobre spotkanie rewanżowe już po Nowym roku w Białymstoku, a kto zdobędzie złoty medal, sprawa jest otwarta.
Wyniki spotkań I rundy:
UKS Hubal Białystok-MKS Stal Nowa Dęba 6:0, AZS UWM Olsztyn-AZS AGH Kraków 0:6, SKB Litpol Malow Suwałki-MKS Stal Nowa Dęba 6:0, AZS AGH Kraków-MKS Stal Nowa Dęba 6:0, AZS UWM Olsztyn-SKB Litpol Malow Suwałki 0:6, AZS AGH Kraków-UKS Hubal Białystok 1:5, UKS Hubal Białystok-AZS UWM Olsztyn 6:0, AZS UWM Olsztyn-MKS Stal Nowa Dęba 6:0, SKB Litpol Malow Suwałki 5:1, SKB Litpol Malow Suwałki-UKS Hubal Białystok 4:2.