XI KRAJOWY ZJAZD DELEGATÓW POLSKIEGO ZWIĄZKU BADMINTONA

Podlasie reprezentowali:

Mandaty z klubów sportowych – Waldemar Grzegorzewski (Hubal), Paweł Lenkiewicz (Choroszcz), Mirosław Guzewicz (Księżyno), Henryk Owsiejew (Suwałki), który był nieobecny,
a prawdopodobnie  Go zastąpiła Joanna Szleszyńska-Łogosz.

Mandatu PZBad. –  Jerzy Szleszyński (Suwałki) i Lech Szargiej (Białystok).

Z Podlasia pochodzi trener SKB Litpol Malow Suwałki Jacek Niedźwiedzki, ale reprezentował na Zjeździe „KOGOŚ” z południa Polski.

„Mocne wejście smoka” podczas Zjazdu zaprezentowało Ministerstwo Sportu i Turystyki (Podsekretarz Stanu w MSiT Jacek Foks i opiekun dyscypliny, główny specjalista Departamentu Sportu Wyczynowego MSiT Jacek Janowicz) oceniając osiągnięcia polskiego badmintona
z ostatniego okresu jako bardzo pozytywne z ogromnymi szansami na masowość i większą popularność.

 

Zarząd PZBad. uhonorował Krzysztofa Englendera bardzo wysokim odznaczenie państwowym, kilka osób otrzymało odznaki PZBad. Kilka firm-sponsorów zostało wyróżnionych podziękowaniami oraz 4 najlepsze polskie kluby: UKS Hubal Białystok, UKS Kiko Zamość, MKS Orlich Suchedniów i LKS Technik Głubczyce także specjalnymi podziękowaniami. Dyplomy PKOL za V miejsce w Igrzyskach Olimpijskich Londyn 2012 otrzymała para mikstowa Hubala Robert Mateusiak / Nadieżda Zięba, które w imieniu PKOL wręczyła Prezes Honorowa PZBad. Jadwiga Ślawska-Szalewicz.

Komisja Mandatowo-Skrutacyjna powołana jako pierwsza stwierdziła, iż na 104 mandatariuszy z głosem wyborczym zameldowało się na Zjeździe aż 99!

Już pierwsze głosowanie pokazało, jaka opcja będzie rozdawała karty. Przewodniczącego z pary Piotr Kalinkowski – Tadeusz Brzozowski delegaci wybrali głosami mniej więcej 68:28 na korzyść pierwszego. Zastępcę przewodniczącego, Lecha Szargieja, wybrano przy podniesionym „gęstym lesie” kart do głosowania przez aklamację.

Nad porządkiem obrad i regulaminem praktycznie nie dyskutowano i przyjęto zdecydowaną większością głosów.

Sprawozdanie ustępującego Zarządu składali między innymi: prezes Marek Krajewski, Arkadiusz Kawecki, Małgorzata Serednicka-Wiśniewska, Jerzy Szleszyński. Sprawozdanie Komisji Rewizyjnej przedstawił Lech Szargiej.

Dyskusja.

Robert Karnasiewicz postulował, aby punktować za wszystkie turnieje do swojej kategorii wiekowej.

Bożena Bąk wnioskowała o przywrócenie 3 gier. Zdzisława Szałagan apelowała o utrzymanie SMS.

Maciej Mróz znalazł nieścisłości w wynagrodzeniach Biura.

Michał Mirowski szukał brakujących 80 000 złotych w planie finansowym, pytał o Indywidualne Mistrzostwa Europy 2014 itp.

Jacek Niedźwiedzki przywiózł Mistrza Olimpijskiego Wojciecha Fortunę (który żegnał ukaranych suwalskich olimpijczyków), odczytał ubolewający list posłanki Bożeny Kamińskiej o karach, chwalił się osiągnięciami kadry juniorskiej Polski pod Jego (i Pławeckiego) rządami, ostro krytykował aktualne szkolenie juniorów i wnosił do Zjazdu o przegłosowanie uchylenia kar dla badmintonistów.

Minister Jacek Janowicz przypomniał o sposobach pozyskiwania z totalizatora sportowego środków na szkolenie juniorskie i zakomunikował, iż Związek w stosownym II terminie wniosku na szkolenie juniorów nie złożył.

Krzysztof Ostrowski upomniał się o „sportowe wakacje” i dopiekł, iż to Lech Szargiej z Podlasia ich nie chciał wziąć (Pan Krzysztof już nie powiedział, iż Podlasie nie mogło w tak krótkim czasie dostosować statut i księgowość do wymogów ministerialnych, ale też nie powiedział, iż Podkarpacie te kryteria spełniało i wniosku nie złożyło).

Tadeusz Brzozowski stwierdził, iż Związek (na stronie internetowej) zapomniał, iż ma trenerów. Ubolewał, że Jego wśród trenerów nie ma. Wskazał, iż punktacja służy dzieciom i ona ma być na stronie zamieszczana na bieżąco.

Andrzej Kowalski wskazywał na brak programu szkolenia młodzieży, pytał co jest ze sprzętem dla UKS, co jest z wynikami juniorów?

Jerzy Szleszyński usprawiedliwiał wyjazd Suwalczan na spotkanie z Prezydentem i wskazał na niesprawiedliwe kary. Pytał, czy lepiej karać, czy rozmawiać?

W odpowiedzi usłyszeliśmy argumenty, które dla jednych były wystarczające, dla innych każdy argument nie jest argumentem. Z ciekawszych: skąd ma wziąć Związek 200 000 euro wpisowego na IME? A dlaczego o anulowanie kar nie wnoszą ukarani a jedynie trener? A czy Zjazd ma prawo głosować zniesienie kar, skoro nie zostały zakończone procedury odwoławcze?
A dlaczego juniorzy Niedźwiedzkiego i Pławeckiego nie zdobyli ani jednego medalu na Polish Open Junior? A z jakiej jeszcze „beczki” jest w kadrze szkolony Maciej Poulakowski z Suwałk, skoro kadra juniorska to ZERO? Itp.

Za udzieleniem absolutorium glosowało 84 delegatów i 7 wstrzymało się od głosu.

Zjazd dostosował Statut Związku (zgłaszane poprawki nie uzyskały uznania) do istniejącego prawa głosami aż 93 delegatów przy 2 osobach wstrzymujących się.

Wybór prezesa.

Jacek Kurkowski zgłosiła Marka Krajewskiego, a Tadeusz Brzozowski Michała Mirowskiego. Zjazd postanowił wysłuchać obu kandydatów w prezentacjach 10 minutowych. Pierwszym był Marek Krajewski. Ku zaskoczeniu zebranych, prezentacja programu pozostała na innym komputerze
i trzeba było tylko o nim opowiedzieć. Michał Mirowski zaprezentował swój program pokazując kilkanaście przemyślanych i typowo wyborczych slajdów. Starcie na programy merytorycznie dla minie wygrał, pomimo tylko strony werbalnej Marek Krajewski, niemniej Michał Mirowski także wypadł obiecująco. W tej potyczce jednak ważniejsza była karta do głosowania: Marek Krajewski – 66 głosów, Michał Mirowski – 28.

Wybór Zarządu.

Zgłoszono i uzyskali: Arkadiusz Kawecki – 58 głosów, Piotr Kalinkowski – 59, Mirosław Adamczyk – 56, Zbigniew Wojciechowski – 61, Dariusz Stańko – 49. (Pozostali kandydaci uzyskali: Marian Stelter – 29, Michał Mirowski – 30, Jacek Niedźwiedzki – 35, Andrzej Majewski – 15, Krzysztof Englender nie wyraził zgody na kandydowanie).

Wybór Komisji Rewizyjnej.

Zgłoszono: Marek Czapliński – 59 głosów na 61 obecnych delegatów, Lech Szargiej – 59 (został przewodniczącym KR), i Zdzisława Szałagan – 59.

Ciekawe problemy zostały zgłoszone do Komisji Uchwał. Nie wszystkie zdołałem zanotować, ale kilka przytoczę. Marian Stelter: do końca roku zwołać Zjazd o samorozwiązanie Związku (zniknie problem długu dla ZUS). Waldemar Grzegorzewski: dlaczego nie stosuje się kpa w negatywnej rejestracji badmintonistów? Paweł Lenkiewicz: dlaczego nie można negocjować umów na imprezy mistrzowskie? Tadeusz Brzozowski: dlaczego strona internetowa PZBad. działa
z ogromnym opóźnieniem? Itd.

W tej kwestii nowy Zarząd ma do końca roku udzielić, na zgłoszone uwagi i propozycje, stosownych odpowiedzi.

Lech Szargiej.


6.10.2012r. Warszawa