Historia

UCZNIOWSKIEGO KLUBU SPORTOWEGO „HUBAL” BIAŁYSTOK
SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 32

im. mjr. HENRYKA DOBRZAŃSKIEGO ps. HUBAL W BIAŁYMSTOKU

Historia Uczniowskiego Klubu Sportowego „Hubal” Białystok zaczęła się dość skromnie. W 1992r. z inicjatywy trenera Czesława Szwabczyńskiego zorganizowano w Szkole Podstawowej Nr 32 w Białymstoku pierwsze treningi badmintona. Początkowo zawodnicy „Hubala” brali udział w okręgowych turniejach. W 1993 r. odbyły się Mistrzostwa Miasta Polskiego Związku Badmintona z udziałem zawodników przyszłego „Hubala”. Pierwsza grupa założycielska zebrała się 24.11.1994r., a efektem prac był uchwalony statut. Pełna rejestracja klubu nastąpiła 20.02.1995r. pod numerem UW 130/95. W 1995 r., kiedy Szkoła Podstawowa Nr 32 dysponowała już halą sportową mieszczącą 4 boiska do gry w badmintona, dzięki staraniom pana Czesława Szwabczyńskiego i jego asystenta Waldemara Grzegorzewskiego odbyły się pierwsze zawody – turniej seniorski pod nazwą Międzynarodowego Turnieju Asów.

W tym samym roku zarejestrowano w Polskim Związku Badmintona Uczniowski Klub Sportowy „Hubal” Białystok, którego pierwszym prezesem został Władysław Stankiewicz. W sezonie 1997/1998 funkcję prezesa powierzono dyrektorowi SP 32 w Białymstoku Lechowi Szargiejowi. Od tego czasu rozpoczął się okres wielkich osiągnięć i sukcesów sportowych na arenie krajowej oraz międzynarodowej. Od roku 1999 badmintoniści reprezentowali UKS „Hubal” w licznych turniejach międzynarodowych. Pierwszy w historii miasta Białegostoku, srebrny medal w badmintonie wraz z drużyną narodową Polski, wywalczył podczas Mistrzostw Europy Kadetów „Nokia Polonia Cup” w Spale w 1999 r. Paweł Lenkiewicz.Podobnym osiągnięciem UKS Hubal było II miejsce Julity Grzegorzewskiej i Ewy Jarockiej w Drużynowych Mistrzostwach Europy Juniorów Młodszych w Belgii w 2001 roku.

Badmintoniści mają na swym koncie również liczne sukcesy w kraju. Wygrali trzy razy z rzędu Ogólnopolską Olimpiadę Młodzieży w klasyfikacji klubowej i województw w latach 2000-2002. Po raz pierwszy badmintoniści triumfowali w Piotrkowie Trybunalskim podczas Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w roku 2000.Julita Grzegorzewska zdobyła wtedy dwa złote medale w grze pojedynczej i w grze mieszanej oraz została uznana najlepszą zawodniczką Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży – 2000. Tej samej wagi sukces odniesiono także w roku 2009.

W latach 1996-2009 badmintoniści „Hubala” brali udział zdobywając liczne medale w ogólnopolskich imprezach sportowych takich, jak: Mistrzostwa Polski, Indywidualne Mistrzostwa Polski Młodzików, Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży, Indywidualne Mistrzostwa Polski Juniorów, Młodzieżowe Mistrzostwa Polski, Indywidualne Mistrzostwa Polski Seniorów, Indywidualne Ogólnopolskie Turnieje UKS, Indywidualne Mistrzostwa Polski Kadetów oraz Drużynowe Mistrzostwa Polski Juniorów Młodszych, Juniorów i Seniorów (II liga i ekstraklasa). W ekstraklasie badmintona klub zanotował 3 medale brązowe i 2 medale srebrne z tytułem Wicemistrza Polski. Począwszy od roku 2000 klub jest wysoko notowany w ogólnopolskim współzawodnictwie sportowym, a nawet jeden raz był najlepszym klubem badmintonowym Polski.

Istnienie klubu rozpoczęło się od badmintona, niemniej jednak powstawały też inne sekcje: narciarska, łucznicza, biegów na orientację, dwuboju, szachowa, lekkoatletyczna, taneczna, piłki siatkowej nauczycieli itp. Do wyróżniających należy sekcja narciarska, która na swoim koncie zanotowała także zdobyte medale w Mistrzostwach Polski Młodzików, Juniorów Młodszych i Juniorów. Do znaczących postaci tej dyscypliny zaliczyć należy Daniela Iwanowskiego, Urszulę Urban, Pawła Urbana, Władysława Bernackiego, Katarzynę Piszczyk. Z młodszego pokolenia na uwagę zasługuje Ola Skowrońska, Diana Tyburczy i Agata Dakowicz. Z trenerów tej dyscypliny wyróżniają się takie osoby jak Wojciech Kulikowski, Adam Roszkowski i Aneta Piotrowska.

W ostatnich latach spore zamieszanie w Polsce zrobiła formacja taneczna Edyty Jerończuk pn. ATOM zdobywając liczne laury nie tylko na parkietach Polski.

W planach na przyszłość jest powstanie Zespołu Szkół Sportowych z ośrodkiem olimpijskim oraz start na Igrzyskach Olimpijskich w Londynie 2012.


XIII MIĘDZYNARODOWY TURNIEJ ASÓW
„MTA-2008” W BADMINTONIE
2-4.05.2008r. Białystok
Zapraszamy do naszej galerii zdjęć:)


Pamiątkowe zdjęcia

Badmintoniści UKS „Hubal” na Międzynarodowym Turnieju w Niemczech


Prezes klubu UKS „Hubal”, trenerzy i zawodnicy na Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży w badmintonie – Piotrków Trybunalski 2000


Urszula Urban z prezesem UKS „Hubal” L. Szargiejem


Mistrzostwa Polski UKS w narciarstwie biegowym – reprezentacja UKS „Hubal”


Lech Szargiej prezes UKS „Hubal” z listem gratulacyjnym Ministra Edukacji Narodowej i Sportu w Warszawie