Zimowe Młodzieżowe Igrzyska Olimpijskie Lozanna 2020

ZIMOWE MŁODZIEŻOWE IGRZYSKA OLIMPIJSKIE LOZANNA, 9-22.01.2020r.

16-letnia Hanna Popko 5kmCL najlepiej pobiegła z Polek!

W pierwszym dniu zmagań narciarze rywalizowali w ski crosie. z grona ponad 80 narciarek kwalifikacje przebrnęła 30-tka, a wśród nich Karolina Kaleta, która zajęła 13 miejsce i Hanna Popko, która była 24. Bliska awansu była też Karolina Kukuczka, która zajęła 35 pozycję.

Obie Polki wystartowały w pierwszym półfinale, w którym podobnie jak w kwalifikacjach, najlepsza była Siri Wigger (4:53.69). Miejsc gwarantujących występ w finale nie zajęły niestety nasze reprezentantki. Hanna Popko była 6 (+22.94), a Karolina Kaleta 9 (+28.76). Ostatecznie Hanię sklasyfikowano na pozycji 18, a Karolinę Kaleta na 25.

Drugi start to biegi sprinterskie. W kwalifikacjach w kategorii dziewcząt na 10 miejscu uplasowała się Karolina Kaleta, 23 lokatę zajęła Hanna Popko, na 44 miejscu sklasyfikowana została Karolina Kukuczka. W dalszej rywalizacji Hania odpadła w ćwierćfinałach, a Karolina Kaleta odpadła w półfinałach. Według moich wyliczeń Karolina Kaleta zajęła 7 miejsce, a Hanna Popko znów dało ostatecznie 18 miejsce. Finał biegów sprinterskich wygrała reprezentantka Szwajcarii – Siri Wigger.

5 kilometrów stylem klasycznym najszybciej pokonała Szwedka Maerta Rosenberg z czasem 14:15.7. Na drugim miejscu uplasowała się Szwajcarka Siri Wigger ze stratą 12,7 sekund, a na najniższym stopniu podium, dzięki bardzo dobrej postawie na końcówce dystansu, uplasowała się Amerykanka Kendall Kramer ze stratą 20,6 sekundy. Najlepsza z Polek była Hanna Popko, która zajęła 18 miejsce tracąc do mistrzyni 1:17.3 minuty.

Wśród mężczyzn najlepszy był Iliya Tregubov. Rosjanin triumfował z czasem 26:40.5 i zdeklasował swoich przeciwników. Drugie miejsce zajął Niemiec Elias Keck, a do zwycięzcy stracił dokładnie 45 sekund. O cztery sekundy gorszy czas miał sklasyfikowany na 3 miejscu Amerykanin Will Koch. Najlepiej z Polaków zaprezentował się Robert Bugara, który ze stratą 1:25.9 minuty uplasował się na 12 miejscu. Piotr Sobiczewski był 34 i stracił do Tregubova 2:50.6 minuty, natomiast ze stratą 4:20.3 minuty na 52 pozycji uplasował się Sebastian Bryja.