Hania Popko 18!

MŁODZIEŻOWE ZIMOWE IGRZYSKA OLIMPIJSKIE LOZANNA 2020

18.01.2020r.

Najlepsza i najmłodsza z Polek, Hanna Popko 18!

9 stycznia 2020r. w Lozannie rozpoczęły się Zimowe Igrzyska Olimpijskie  Młodzieży. Biegacze narciarscy zaczęli startami w ski crossach.

Najpierw odbyły się  kwalifikacje, po których w półfinałach znalazła się trójka Polaków: Karolina Kaleta, Hanna Popko i Piotr Sobiczewski. Hania jest wychowanką Adama Roszkowskiego z UKS Hubal Białystok.

Kwalifikacje wygrała Szwajcarka Siri Wigger z czasem 4:43.91, a na następnych miejscach uplasowały się Szwedki: Maerta Rosenberg (+2,68) oraz Tove Ericsson (+10,11). Najlepiej z Polek zaprezentowała się Karolina Kaleta, która zajęła 13 miejsce (+24.61). Kwalifikacje przebrnęła też  Hanna Popko, która była 24 (+40.02). Bliska awansu była też Karolina Kukuczka, która zajęła 35 pozycję (+44.53).

Wśród mężczyzn w kwalifikacjach najlepszy był Norweg Nikolai Holmboe z czasem 4:10.66. Drugie miejsce ze stratą 4,9 sekundy był jego brat bliźniak, Aleksander Holmboe. Na trzecim miejscu sklasyfikowano Amerykanina Will Kocha (+6.67). Do kolejnej fazy zawodów awansował z 24 miejsca Piotr Sobiczewski (+23.41). Blisko awansu byli Sebastian Bryja 33 pozycja (+26.38) oraz Robert Bugara 37 miejsce (+28.20).

Obie Polki wystartowały w pierwszym półfinale, w którym podobnie jak w kwalifikacjach, najlepsza była Siri Wigger (4:53.69). Miejsc gwarantujących występ w finale nie zajęły niestety nasze reprezentantki. Hanna Popko była 6 (+22.94), a Karolina Kaleta 9 (+28.76). Dwa pozostałe półfinały wygrały Szwedki – Maerta Rosenberg (4:46.50) oraz Tove Ericsson (4:52.9).

W finale najlepsza była bezkonkurencyjna dzisiaj Siri Wigger, która osiągnęła czas 4:39.95 przed Maerty Rosenberg (+0.77) oraz Tove Ericsson (+1.15). Hanna Popko ostatecznie została sklasyfikowana na 18 pozycji, a Karolina Kaleta na 25 miejscu.

Także w pierwszym półfinale wystartował Piotr Sobiczewski. Jedyny z Polaków, który przebrnął kwalifikacje, zajął w nim 9 miejsce (+16.5) i nie awansował do finału. Najlepszy w jego biegu był Szwed Edvin Anger. W pozostałych półfinałach triumfowali Aleksander Holmboe (4:17.96) i Will Koch (4:17.07).

W finale, podobnie jak w kwalifikacjach, najlepszy z czasem 4:09.97 był Nikolai Holmboe. Pozostałe miejsca na podium zajęli Szwedzi – Edvin Anger (+1.77) oraz Albin Aastroem (+3.54). Na 25 miejscu sklasyfikowany został Piotr Sobiczewski.